Každý z nás již měl na svých nechteh takové bílé skvrny. Věděli jste co vlastně znamenají?


Každý z nás už někdy zpozoroval na svých nehtech divné, bílé skvrny. Kdo z nás jim však přikládal důraz, nebo se nad nimi vůbec pozastavil? Málokdo .. V některých případech se z nich však vytvoří až souvislé bílé pruhy a v nejhorších případech se na bílo obarví celé nehty. Co to znamená?

Odborně se tyto bílé fleky nazývají leukonychia, a to, proč se tvoří, může mít několik důvodů.

Buď jste si způsobili úraz a bílá skvrna se vytvořila důsledkům nárazu na nehtové lůžko, zdědili jste je, nebo vám špatně funguje některý z vnitřních orgánů – nejčastěji to jsou ledviny.

  • Nejčastější příčinou je však nedostatek vitamínů, stres, nedostatek zinku a proteinů.
  • Pokud trpíte tím, že vaše nehty jsou bílé úplně celé, může to znamenat, že vaše tělo není schopno absorbovat bílkoviny a jeden z vašich vnitřních orgánů selhává.
  • Pokud jsou na vašich nehtech bílé paralelní čáry, máte problém s játry. V některých případech může jít dokonce o cirhózu jater, ale může se to dít „pouze“ následkem úrazu.
  • Pokud máte na nehtech pouze bílé fleky či tečky, jde o nejběžnější formu, která však není tak závažná.

nehtyskvrny1

Pokud něco podobného na svých nehtech zpozorujete, nemusí jít ihned o závažnou nemoc či selhávání vnitřních orgánů. Je však důležité, abyste do vaší stravy zařadili spoustu proteinů a vitamínů.